Tomasz Barczyk urodził się w 1975 roku w Chełmie. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie ukończył w 1995 na specjalności snycerstwo. Studia w latach 1996-2001 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na Kierunku Grafika. Dyplom z wyróżnieniem w 2001 roku w Pracowni Wypukłodruku. Uhonorowany Medalem Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny. Związany z pracownią litografii na kierunku grafika w macierzystej uczelni w Toruniu. Tworzy grafikę artystyczną (warsztatową): linoryt, drzeworyt (ksylografia), litografia; malarstwo, rysunek, collage. W dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i blisko 200 zbiorowych.

Wystawy indywidualne

2018 r.
„Modern Talking”, Galeria Dworzec Zachodni, Od Nowa, Toruń
2015 r.
„Uważaj na słowa”, Galeria Spodki, WOAK Białystok
2013 r.
„Sweet Box”, Galeria w Hallu CKiS w Kaliszu
2012 r.
„Jak ugryźć milion”, Galeria MS, Muzeum Staszica w Pile
„Wszyscy piją colę”, Galeria Muz, Dom Muz w Toruniu
2011 r.
„Thank You Andy”, Galeria 72, Muzeum w Chełmie
2010 r.
„Squadniki II”, Galeria Farbiarnia, Warszawa
„Squadniki”, Wozownia, Toruń
2009 r.
„The spirit of contemporary life”, Galeria Forum, Toruń
2007 r.
“Erotina”, Galeria na Piętrze, Toruń
“Erotina”, Galeria Spichlerz, Olsztyn
“Erotina”, Galeria Ślad, Ełk
2000 r.
– “Linoryty”, Galeria 011, Toruń.

Nagrody i wyróżnienia

• nagroda XIV, Konkurs im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2018
• Wyróżnienie, VII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej, Centrum Kultury, MBP, Boguszów-Gorce, 2017
• Nagroda Specjalna, Pomorska Grafika Roku, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Gdańsk 2017
• wyróżnienie XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2013
• wyróżnienie V Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Konfraternia Kulturalna, Oleśnica 2012
• wyróżnienie X Quadriennale drzeworytu i linorytu polskiego, BWA Olsztyn 2011
• wyróżnienie – Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009
• 3. nagroda – Gdyński Przegląd Grafiki – Sport w grafice, Gdynia 2009
• nominacja do nagrody – International Small Engraving Salon, Florean Museum, Rumunia 2008
• 2. nagroda – Dzieło roku toruńskiego ZPAP; w kategorii grafika 2006
• wyróżnienie – I Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Gniezno 2005
• nominacja do nagrody, dyplom honorowy – XI Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego 2005
• Nagroda Rektora UMK, III stopnia – za osiągnięcia artystyczne  2004
• 2. nagroda – Dzieło roku toruńskiego ZPAP, w kategorii grafika 2004
• 1. nagroda – International Design Contest – USA  2003
• 3. nagroda – International Small Engraving Salon, Florean Museum, Rumunia 2003
• 3. nagroda – toruńskiego ZPAP, w kategorii malarstwo 2003
• Medal Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2002

Wystawy zbiorowe (międzynarodowe i ogólnopolskie)

2018 r.
– Międzynarodowy XIV Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
– 9. Międzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE, Wozownia, Toruń
– TransPRINT, NOESIS Thessaloniki Sience Center and Technology Museum, Saloniki, Grecja
– I Międzynarodowe Sympozjum Litograficzne, Litografia – możliwości i wyzwania, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
– Litografia – możliwości i wyzwania, Galeria R, Szczecin
– 9 Międzynarodowy Konkurs na Exlibris i Małą Formę Graficzną, Gdański Archipelag Kultury oraz Fundacja Wspólnota Gdańska, Gmach Historyczny Biblioteki PAN, Gdańsk
– XII Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris w Gliwicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
– Toruńska Grafika w Gdańsku, Dom Angielski, Galeria Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
– “Toruńska Grafika w Galerii Humberta”, Wydział Grafiki, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
– 2 Potęga Małej Formy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria MCK, Bydgoszcz
– Toruńska Grafika w Gdańsku, Dom Angielski, Galeria Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
– Wystawa prac pracowników i studentów ZG UMK, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria Aula, Warszawa
– Przegląd prac wykładowców, doktorantów i absolwentów z Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Galeria Fundacji Pers, Toruń
– 9th International Ex-libris contest Library of Bodio Lomnago „Comics and Cartoons”, Bodio Lomnago, Włochy, Gallery of the Library of Bodio Lomnago, Italy

2017 r.
– 16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
– X Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera Katowice, Biblioteka Śląska w Katowicach
– Rezonanse Sztuki, Współczesna Grafika Polska, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
– VII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej, Centrum Kultury, MBP, Boguszów-Gorce
– Pomorska Grafika Roku 2016, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Gdańsk
– Idee graficznego myślenia, IV Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT 2017, Galeria Spokojna, Warszawa
– 5 Pracowni Zakładu Grafiki UMK, Galeria Koszarowa ASP Katowice
– Potęga Małej Formy, Ostromecko, Pałac w Ostromecku, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
– XVII Mogileńskie Spotkania Artystyczne, Mogileński Dom Kultury, Mogilno

2016 r.
– Potęga Małej Formy, Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków
– ŚLAD – 39. INTERDYSCYPLINARNE SPOTKANIA TWÓRCÓW, BWA, Piła
– XIII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
– Raport 2015, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń
– 45. Pomorska Grafika Roku, Galeria GTPS Punkt, Gdańsk
– XVI Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrów Wlk.
– Kropka w kropkę / Muzealne mody, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń
– Hello!, Galeria Zakładu Grafiki, Toruń

2015 r.
– 9. Triennale Grafiki Polskiej, BWA Katowice
– XI Quadriennale drzeworytu i linorytu polskiego, BWA Olsztyn
– Wielość w jedności, Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku, Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej, Bydgoszcz
– Pracownia Litografii, Galeria Muz, Toruń
– Parter 02 Reaktywacja, Muzeum Wodociągów, Bydgoszcz
– Burning Issues – FÊTE DE LA GRAVURE 2015, Liège
– 5. Pracowni, Galeria w Hallu CKiS w Kaliszu
– Maria Wąsowska oraz linoryt i drzeworyt z kolekcji Galerii 72, Galeria 72, Chełm
– 44. Pomorska Grafika Roku, Galeria PUNKT, Gdańsk
– 44. Pomorska Grafika Roku, Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Warszawa
– 44. Pomorska Grafika Roku, Galeria TYGIEL, Gdynia
– XVI Mogileńskie Spotkania Plastyczne, MDK Mogilno

2014 r.
– East and West, a good relationship, L’écurie, espace d’art contemporain, Liège, Belgia
– Drugie życie książki, Podmurna 65, Toruń
– Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej, Galerii Sztuki BWA w Sieradzu
– Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej, BWA w Rzeszowie
– Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej, Galeria EFKA, Zielona Góra
– Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej, Galeria Kobro, ASP Łódź
– XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
– XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Galerii Sztuki w Legnicy
– Współczesna Grafika Polska, Centrum Nauki i Sztuki – Stara Kopalnia, Wałbrzych

2013 r.
– Gravura Polaca Contemporânea, Museu Nacional Soares Dos Reis, Porto, Portugalia
– Polygonum, BWA Bydgoszcz
– Pzegląd współczesnej litografii polskiej, BWA Kielce
– XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
– XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
– Grafika 1:1, Humanisticum – Akademicka Przestrzeń Sztuki, Toruń
– Faces of graphics, Gallery of Saint-Luc, Liège, Belgia
– Toruńska grafika, Novo Mesto, Słowenia
– Miniatuur Prenten, Galerie Zone, Leiden, Holandia

2012 r.
– V Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera, Konfraternia Kulturalna, Oleśnica
– 7. International Triennial of Graphic Art, Bitola
– Black White & Grey, Galeria 72 przy Muzeum w Chełmie
– 8. Triennale Grafiki Polskiej, BWA Katowice
– Grafika i Edukacja. Polskie Uczelnie Artystyczne, Pałac Sztuki TPSP w Krakowie
– Contemporary Polish Printmaking Exhibition | Lalit Kala Academy Gallery, New Delhi, India

2011 r.
– X Quadriennale drzeworytu i linorytu polskiego, BWA Olsztyn
– Imprint 2011, Warszawa
– 2. Gdyński Przegląd Grafiki, Gdynia
– Tribuna Graphic – Polska grafika w Muzeul de Artă Cluj-Napoca
Odsłony kobiecości – wystawa młodej sztuki Galeria Domu Aukcyjnego Polswissart
– Contemporary Polish Printmaking Exhibition | A&D Art Gallery, Kyung Hee University, Seoul, South Korea
– 3rd Guanlan international Print Biennial, China

2010 r.
– Duży format / Mały format; Galeria 72, Muzeum w Chełmie
– Contemporary Polish Printmaking Exhibition – Tianjin, Chiny

2009 r.
– Triennale Grafiki Polskiej, Katowice
– Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Bunkier Sztuki, Kraków
– Wielość w jedności, Drzeworyt polski po 1900 roku, Galeria Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichrzu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
– Figuracja czy abstrakcja II, Radolfzell am Bodensee, Niemcy
– Gdyński Przegląd Grafiki – Sport w grafice, Gdynia
– 15th International Print Biennial, Varna, Bulgary
– Wystawa prac Zakładu Grafiki UMK, Galeria Debiut, Gdynia
– XIII Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Muzeum Ostrowa Wlk.
– 6th International Triennial of Graphic Art, Bitola, Macedonia

2008 r.
– „Grafika w kilku zdaniach” – Galeria Farbiarnia, ITI Warszawa
– Kisgrafika 2008, Budapest, Węgry
– 1st International Printmaking Bienninal – Istanbul
– Druckkunst aus Polen II, Krakauer Haus i Galeria Farbiarnia, Norymberga
– 13 Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
– 10th International Small Engraving Salon, Florean Museum, Baia Mare, Rumunia
– Grafiek uit Trouń, Fundacja Witryna, Oegstgeest, Holland

2007 r
– 5th KIWA Exhibition, Kyoto City Museum, Japonia
– 5th International Small Engraving Exhibition, Cremona, Italy
– Kisgrafika 2006, Budapest, Węgry
– IX Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, BWA Olsztyn
– XII Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Muzeum Ostrowa Wlk.

2006 r.
– 5th International Exhibition of Miniatures “little m”, Wilno
– Eurografik Kraków – Sankt Petersburg 2006, Sankt Petersburg
– Dzieło roku toruńskiego ZPAP, Wozownia Toruń
– 5th International Triennial of Graphic Art, Bitola, Macedonia

2005 r.
– 2nd International Mini Print de Sarajevo, National Library, Sarajevo,
– XX Międzynarodowe Biennale Exlibrisu, Muzeum w Malborku
– 2nd International ExLibris Contest, Library of Bodio Lomnago, Italy
– 7th International Small Engraving Salon, Florean Museum, Baia Mare, Rumunia
– XI Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego
– 12 Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
– 5th International Mini-print Biennal, Cluj, Rumunia
– I Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej, Collegium Europaeum
Gnesnense, Gniezno
– IV Międzynarodowe Triennale Grafiki, Havirov, Czechy
– 15de Internationale Exlibriswedstrijd, Sint-Niklaas, Belgia
– Wystawa Pedagogów Zakładu Grafiki UMK, Galeria Ośrodka Kultury, Starogard Gd.

2004 r.
– 3a Biennal Internacional d’Art Grafic, Mseo Michetti, Francavilla, Włochy
– IV Międzynarodowy Przegląd Eklibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera, Katowice
– Kisgrafika 2004 Small Graphic Form, Budapest, Węgry
– FISAE CGD International Ex-libris Competition 2004, Jussy, Szwajcaria
– Dzieło roku 2003 toruńskiego ZPAP, Wozownia Toruń
– Wystawa pedagogów Zakładu Grafiki UMK, Kazimierz Dolny
– Triennale Tczewskie, Tczew
– Konkurs na Exlibris, Biblioteka Raczyńskich, Poznań

2003 r.
– 6eme Triennale Mondiale d’Estampes Petit Format, Chamalieres, Francja
– VI International Graphic Art Biennial, Dry Point, Uzice, Jugoslavija
– 1st International Ex-libris Competition, Ankara, Istambuł – Turcja
– 12th International Print Biennial, Varna, Bulgary
– Międzynarodowy Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, Jelenia Góra
– International Small Engraving Salon, Florean Museum, Baia Mare, Rumunia
– 4th International Exlibris Exhibition – Man and Fish, Rijeka, Chorwacja
– V Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris, Gliwice
– Cykl wystaw polskiej grafiki organizowany przez Ambasadę RP w Skopje, Macedonia
– 4th International Triennial of Graphic Art, Bitola, Macedonia
– 1st International ExLibris Contest Library of Bodio Lomnago, Włochy
– VIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, BWA Olsztyn
– Dzieło roku 2002 toruńskiego ZPAP; trzecia nagroda w kategorii malarstwo
– X Mogileńskie Spotkania Plastyczne, Dom Kultury, Mogilno

2002 r.
– Dyplom 2001 Państwowa Galeria Sztuki Wozownia, Toruń – Medal Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny.

2001 r.
– EROteka 2, Galeria 011, Toruń
– Współczesny Exlibris Polski i Mała Forma Graficzna, Muzeum Okręgowe, Rzeszów
– Dyplom 2001, Zentralmensa Wahlessenbereich, Getynga
– wystawa poplenerowa VII Ogólnopolskiego Pleneru Studentów Uczelni Artystycznych Hajnówka 2001, Hajnówka

1999 r.
– wystawa poplenerowa V Ogólnopolskiego Pleneru Studentów Uczelni Artystycznych Hajnówka 1999, Hajnówka

1998 r.
– Exlibrisy Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, Galeria Exlibrisu, Kraków
– konkursie Miasto Wieliczka – Zabytkowa Kopalnia Soli
– wystawa poplenerowa IV Ogólnopolskiego Pleneru Studentów Uczelni Artystycznych Hajnówka 1998, Hajnówka
– konkurs na grafikę poświęconą pamięci Tadeusza Kulisiewicza, Nidzica

1997 r.
– Triennale Rysunku Studentów Szkół Artystycznych, Katowice